Pntek 13
Mit mond errl Mrai Sndor Fvesknyve!?
"Nem szabad babonkkal lni. A pnteket, a tizenhrmat, a szemmelverst, a szmok s jelek vajkos magyarzatt a gnosztikusok hoztk vilgunkba, a korai keresztnysg Rmjba tdul, gylevsz s zagyva szektk, szriaiak s alexandriai cseprgk, kancsi szvegmagyarzk, habz szj s sunyi rajongk.
A fiatal keresztnysgnek nem volt mg ereje, hogy megverje azokat, akik szemmel vernek, a pntekre ezt mondja: "Egy nap", a tizenhromra: "Egy szm, mint a tbbi." Zavaros s erjed id volt ez.
A sztoikusok mr nem parancsoltak Rmban, a keresztnyek mg nem uralkodtak. Az ember elhagyatva llt szemkzt termszetvel s a termszettel. Flt, szklt, babonskodott s varzsolt. Ember vagy, hited van, tudod, hogy rend van a tnemnyek mgtt, felsbb rtelem. Vesd meg a babonkat.
De tudjad azt is, hogy rtelmed s hited bszke ntudata nem fegyelmezi s flelmti a vilg titkosabb erit, melyek szletsedtl hallodig lopakodnak s settenkednek krltted.
A baleset, a szmok sszejtka, a nagy szmok trvnye, a fld, a lg, a sugarak rthetetlen szndkai s tervei, mindez belthatatlan. Valamilyen kevs alzatot s remegst azrt megrizhetsz szvedben.
A vilg nemcsak fnyes s stt, nem; a vilg zavaros is. Nemcsak sugr, fny s h van; dmonok is vannak. (Goethe hitt a dmonokban.) A vilg nemcsak rtelmes s kvetkezetes; valahol bujkl a tnemnyekben a varzs is.
Nem szabad babonsnak lenned, mert ez nem illik emberhez. De nem szabad teljesen megvetni a babonkat, mert ez emberfltti, illetlen gg. Inkbb csak szeld gnnyal kell bnni baboninkkal, mint aki mosolyog - de kiss fl is."
(Mrai Sndor: Fves knyv. Helikon, 2000. 13. oldal.)
|